هفت نکته تبلیغاتی از پدر تبلیغات که هر بازاریابی باید بداند

هفت نکته تبلیغاتی از پدر تبلیغات که هر بازاریابی باید بداند | تبلیغات تلفن همراه عدد

دیوید اگیلوی، پدر تبلیغات می­‌گوید:

” زمانی که من تبلیغی را می­‌نویسم، نمی­‌خواهم بیاید و بگویید که چقدر تبلیغ خلاقانه بوده است. هدف من این است که آنقدر برای شما جذاب باشد که محصول را بخرید”. این نقل قول برگرفته از کتاب او “اگیلوی در تبلیغات” است. اگرچه به نظر برای زمان­‌های گذشته است، زمانی که اینترنت نبوده ، اما نباید تصور کرد که امروزه کاربردی ندارد. درس­‌های وی در بازاریابی زمان ندارد و همیشه کاربردی است، به خصوص در عصر حاضر و در مواجه با شبکه­‌های اجتماعی.

1- نقش شما فروش است، اجازه ندهید هیچ چیزی شما را از تنها هدف تبلیغات منحرف سازد

هدف از تبلیغات اثبات باهوش­‌تر یا شوخ‌­تر بودن فردی نیست، یا اثبات این موضوع که چه شخصی می‌­تواند بهتر با کلمات بازی کند.

” تبلیغات هنر نیست، وسیله­‌ای برای اطلاع رسانی است، یک پیام با یک هدف: فروش”

درک ایده‌­ای که اگیلوی بیان می­‌کند آسان است: اگر می­‌خواهید مردم محصول شما را بخرند، شما باید تا آنجا که می­‌توانید خلاصه و ساده توضیح دهید: چه چیزی می‌­فروشید و خرید محصول شما چگونه زندگی آن­ها را بهبود می­‌بخشد.

به عنوان مثال آژانس تبلیغاتی TBAW ونکوور، تبلیغی خلاقانه و واضح برای “انجمن ریه بریتیش کلمبیا”، برای مبارزه با سرطان ریه ساخت. آن­ها دقیقا می­دانستند چگونه مفهوم کمپین مبارزاتی را انتقال دهند و در واقع ” به فروش رسانند”  و با کلمات ارزشمند بازی کنند.

 

هفت نکته تبلیغاتی از پدر تبلیغات که هر بازاریابی باید بداند | تبلیغات تلفن همراه عدد

 

2-جایگاه خود را کاملا مشخص کنید: تبلیغ چه محصولی و برای چه کسی است

پدر تبلیغات تعریف متفاوتی از جایگاه‌­سازی ارائه می‌دهد. وی می­‌پرسد: این محصول چه کاری انجام می­‌دهد و برای چه کسی است؟
به عنوان مثال صابون Dove را تصور کنید، می­‌توانست صابونی پاک­‌کننده برای آقایان باشد، اما در عوض به مدت 25 سال جایگاهش به عنوان صابونی برای بانوان با پوست خشک تعریف شده است.

هفت نکته تبلیغاتی از پدر تبلیغات که هر بازاریابی باید بداند | تبلیغات تلفن همراه عدد

3- مشتریان خود را به طور کامل مورد مطالعه قرار دهید:

“تبلیغ­‌کنندگانی که از تحقیقات چشم‌­پوشی می­‌کنند به اندازه ژنرال‌­هایی که اعلان جنگ را نادیده می­‌گیرند خطرناک هستند”

اگر تحقیقات لازم را انجام ندهید،در ساخت یک تبلیغ موفق برای فروش محصول شانس کمتری خواهید داشت. اگیلوی می­‌گوید این شاید خسته­‌کننده‌­ترین بخش باشد، اما اجباری است. شما باید آن را انجام دهید. گفته اگیلوی برمبنای این حقیقت است اگر شما ندانید برای چه کسی می­‌نویسید، شما فقط در حال تقلید کردن هستید، و این منجر به مشکلات زیادی فراتر از تصور شما می­‌شود.

هرگز قادر نخواهید بود تبلیغات مؤثری بنویسید اگر از موارد زیر چشم‌­پوشی کنید:

  • برای چه کسی می­‌نویسید؟
  • آن فرد چگونه فکر می­‌کند؟
  • نیازهای آن فرد چیست؟

4- به مصرف‌کننده به چشم شخصی که به تمام اطلاعات نیازمند است نگاه کنید

یک درس مهم را به خاطر داشته باشید، در هنگام نوشتن و برقرار کردن ارتباط: مشتری را هرگز دست کم نگیرید. به گونه­‌ای به مشتری احترام بگذارید که انگار یکی از عزیزترین خویشاوندان شما می­‌باشد.

اما این به چه معناست؟ هر روزه مشتریان توسط هزاران تبلیغ بمباران می­‌شوند، که در بسیاری از موارد تبلیغ‌­کنندگان فقط می­‌خواهند نشان دهند که چقدر خلاق­‌تر یا باهوش‌­تر هستند و کاملا این حقیقت را نادیده می­‌گیرند که تبلیغ­‌کنندگان باید اطلاعاتی مرتبط ارائه دهند.

5- با مشتریان به زبان خودشان ارتباط برقرار کنید

با مخاطبان خود، همانگونه که با دوست خود صحبت می­‌کنید ارتباط برقرار کنید. اگیلوی می­‌گوید: “خوانندگان خود را به گونه­‌ای مورد خطاب قرار ندهید که انگار آن­ها در یک استادیوم به دور هم جمع شده‌­اند. زمانی که افراد متن شما را می­‌خوانند آ­ن­ها تنها هستند. به گونه­‌ای بنویسید که انگار برای تک تک مشتریان  می‌­نویسید.

6- با ایجاد یک عنوان قوی، 80% از سرمایه خود را حفظ کنید

“به طور متوسط، تعداد دفعاتی که  افراد عنوان یک مطلب را می‌­خوانند 5 برابر بیشتر از زمانی است که برخی افراد کل مطلب را می­‌خوانند”.

شما می­‌خواهید مردم محصول شما را بخرند، درسته؟ آنچه که خواننده می­خواهد بداند، عنوانی است که وی را متقاعد به خرید کند. کارشناسان تبلیغات می­گویند: ” هر چقدر تبلیغ شما اطلاعات بیشتری را در اختیار خواننده قرار دهد، متقاعد کننده­ تر است”.

اگیلوی می­‌گوید:

” هیچ وقت از عنوان غیر مرتبط استفاده نکنید … مردم فقط در حد اینکه متوجه شوند موضع تبلیغ شما چیست می‌­خوانند و سریع از مطلب عبور می‌کنند”

7- از محصولات خود یک قهرمان بسازید

اگیلوی می­‌گوید:

“من هیچ وقت به نویسنده نمی­‌گویم در مورد محصولی بنویسد مگر اینکه به آن محصول علاقمند باشد”

شرکت اپل، برندی است که در این زمینه جایگاهش را در ذهن مشتریان تثبیت کرده و از محصول خود یک قهرمان ساخته است. برای تثبیت چنین جایگاهی شما باید دقیقا مشخص کنید: کی هستید و چه کاری انجام می­‌دهید. شرکت اپل دقیقا می­‌داند چگونه اعتقاداتش را در گوش مشتریان خود زمزمه کند. استراتژی اپل در تثبیت جایگاهش، تمرکز بر احساسات، و سبک زندگی مشتریان، تصورات آن­ها، اشتیاق، رویاها، آرزوها و امیدهای مصرف کنندگان می­‌باشد. محصولی که باعث زندگی راحتتر می‌­شود.