با قیف بازاریابی اپلیکیشن موبایل آشنا شوید

با قیف بازاریابی اپلیکیشن موبایل آشنا شوید | تبلیغات تلفن همراه عدد

بازاریابان با قیف بازاریابی سنتی و استراتژی‌های مناسب هر مرحله آشنا هستند. اما بازاریابی اپلیکیشن موبایلی نیازمند سرمایه‌گذاری در استراتژی‌های متفاوت است، و زمانی که بازاریابی اپلیکیشن مطرح می‌شود، به تغییرات کمی در قیف نیازمند می‌باشد.

تعامل کاربران با اپلیکیشن‌ها بسیار متفاوت از تجربه‌ای است که از دسکتاپ داشتند. بدین معنی که بازاریابان باید آنچه را که در مورد قیف‌ها می‌دانند با سفر مشتری در درون اپلیکیشن مطابقت دهند. در این مقاله، ما نگاهی به قیبف بازاریابی اپلیکیشن موبایل می اندازیم، چه تفاوتی با قیف بازاریابی سنتی دارد، و بهترین استراتژی های بازاریابی در هر مرحله را مطرح می کنیم.

قیف بازاریابی اپلیکیشن موبایل

قیف بازاریابی اپلیکیشن موبایل به شیوه‌ای مشابه قیف بازاریابی سنتی است. مشتریان بالقوه از طرق گوناگون اپلیکیشن شما را پیدا می‌کنند، سپس به سمت مراحل در نظر گرفته شدن و تبدیل پیش می روند، و در نهایت وارد مراحل ارتباط با مشتری و حفظ مشتری می‌شوند.

اگر چه ممکن است مراحلی را که طی می‌کنید شبیه قیف‌هایی باشد که شما در طول این سال‌ها با آن‌ها آشنا شده‌اید، اما یک تفاوت بزرگ در قیف بازاریابی اپلیکیشن موبایل وجود دارد: استراتژی‌هایی که برای حرکت مشتریان در قیف در نظر گرفته می‌شود تفاوت عمده ای با استراتژی‌هایی که در بازاریابی دسکتاپ سنتی به کار گرفته می‌شد دارد.  اپلیکیشن‌ها فرصت ویژه‌ای را برای بازاریابان جهت برقراری ارتباط با مشتریانشان فراهم می‌آورند، و قیف بازاریابی باید شامل این کانال‌های جدید شود تا بازاریابان بتوانند از فرصت به وجود آمده نهایت استفاده را بکنند.

با قیف بازاریابی اپلیکیشن موبایل آشنا شوید | تبلیغات تلفن همراه عدد

گام ۱: نمایش و کشف

در مقایسه با قیف بازاریابی سنتی، تفاوت بزرگ گام اول قیف بازاریابی اپلیکیشن موبایلی (در این مورد، نمایش و کشف) است. در مورد اپلیکیشن‌ها، زمان “تصمیم خرید” ، زمانی است که کاربر تصمیم به دانلود اپلیکیشن می‌گیرد. در مقایسه با زمان فروش بنگاه‌های بلند مدت، زمان تصمیم گیری برای دانلود اپلیکیشن بسیار کوتاه است.

در مرحله نمایش و کشف، کار بازاریابان افزایش آگاهی کاربران و کشف اپلیکیسن توسط آنان به طرق مختلف است. به عبارت دیگر، چگونه می توانید مطمئن شوید مشتریان شما را در دریای اپلیکیشن های موجود (۱٫۵ میلیون اپلیکیشن) پیدا خواهند کرد؟

منطبق بر داده های Apptensive، روش های زیر بهترین راهها جهت کشف اپلیکیشن شما است:

  • سرچ در فروشگاه‌های اپلیکیشن،
  • تبلیغ دهان به دهان، سرچ در مرورگرها،
  • ویژگی‌های APP Store،
  • بخش معرفی برترین اپلیکیشن‌ها در APP Storeها،
  • تبلیغات درون اپلیکیشنی،
  • تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی،
  • به اشتراک‌گذاری اپلیکیشن شما در شبکه های اجتماعی

 

استراتژی‌هایی که در بخش نمایش و کشف به کار گرفته می‌شود می‌تواند به دو مسیر طبیعی و پولی تقسیم گردد.

تاکتیک‌های طبیعی:

بسیاری از تاکتیک‌های طبیعی شبیه به قیف بازاریابی سنتی است: سرمایه‌گذاری در رسانه‌ها، ترویج در شبکه‌های اجتماعی، لینک‌هایی که از وبلاگ همکاران خود به دست می‌آورید، بازاریابی ایمیلی و غیره. به این طریق اپلیکیشن خود را در معرض دید مشتریان بالقوه قرار می‌دهید و ترافیک طبیعی را به سمت اپلیکیشن خود هدایت می‌کنید.

در هر صورت، در این مقاله تمام تمرکز ما بر روی تاکتیک های طبیعی است:

بهینه‌سازی App Store: 

فرآیند بهینه‌سازی اپلیکیشن‌های موبایل جهت بالا بردن امتیاز در نتایج سرچ app store است. برای اینکه اپلیکیشن خود را مطابق با ASO تنظیم کنید، مطمئن شوید آیکونی درخشان و قانع کننده دارید، از کلمات کلیدی متنی استفاده کنید، که شامل کلمات کلیدی برتر در نام اپلیکیشن شود، به روز رسانی‌های مکرر داشته باشید، و جزو ۱۰ اپلیکیشن برتر ۵ ستاره باشید.

دهان‌به‌دهان (WOM): 

تبلیغات دهان‌به‌دهان یک عامل کلیدی در انتشار اپلیکیشن شما است. بازاریابی دهان‌به‌دهان جزو قدیمی‌ترین گونه‌های بازاریابی است.  برای ترغیب افراد در بازاریابی دهان به دهان می‌توانید از برنامه‌های پاداش استفاده کنید.

 

با قیف بازاریابی اپلیکیشن موبایل آشنا شوید | تبلیغات تلفن همراه عددشبکه های اجتماعی:

 برای به وجود آوردن جامعه‌ طرفداران در شبکه اجتماعی، اپلیکیشن خود را در صفحات مختلف شبکه‌های اجتماعی معرفی کنید. توییتر با معرفی اپلیکیشن App Cards ، امکان دانلود مستقیم اپلیکیشن از صفحه توییتر را فراهم آورده است. در اینجا مثالی از اپلیکیشن Periscope وجود دارد که از طریق App Cards توییتر، اپلیکیشن خود را معرفی و تعداد نصب‌های اپلیکیشن را افزایش داد.

با قیف بازاریابی اپلیکیشن موبایل آشنا شوید | تبلیغات تلفن همراه عدد

تالارهای گفتگو، سایت‌های پرسش و پاسخ، و بوکمارک کردن صفحات: 

مهم نیست چه کسب‌و‌کاری دارید، باید جامعه‌ای از مشتریان بالقوه برای کسب‌و‌کار شما وجود داشته باشد. این جامعه را پیدا کنید و با افراد حاضر در این کانال‌ها به طور مکرر رابطه برقرار کنید. یک نکته مهم جهت یادآوری: معمولا هر جامعه‌ای راهنما و اصول اخلاقی منحصر به فرد خود را دارد. برای به دست آوردن بهترین نتیجه، قبل از ملحق شدن به گفتگو، مطمئن شوید که می‌دانید در هر جامعه‌ای چه عواملی قابل قبول است.

تاکتیک‌های پرداختی

در حالی که بسیاری از شیوه‌های پولی جذب مشتری با بازاریابی سنتی یکسان است، در اجرای آن اندکی تفاوت وجود دارد. اجازه دهید نگاه دقیقی به این روش‌ها داشته باشیم:

بازاریابی رابطه‌ای:

بازاریابی رابطه‌ای مشابه بازاریابی آنلاین ارجاعی است. بازاریابان اپلیکیشن به شبکه تبلیغاتی می‌پیوندد تا ویدجت‌ها و قطعه کدهای اپلیکیشن‌ها یا دیگر ناشران وب را بر روی سیستم عامل خود قرار دهند، و به ازای هر دانلود هزینه کمی را پرداخت کنند.

تبلیغات نصب اپلیکیشن:

 روش‌های پرداختی متفاوتی جهت هدایت کاربران به سمت نصب اپلیکیشن وجود دارد. هر کدام از شبکه‌های اجتماعی، نسخه‌های خود را از نصب تبلیغات اپلیکیشنی ارائه می دهند. این نوع تبلیغات یکی ار روش‌های بسیار عالی جهت دستیابی به مخاطبان هدف و افزایش تعداد نصب اپلیکیشن‌ها است

 

گام ۲:در نظر گرفته شدن

در نظر گرفته شدن اشاره به تمام سینگال‌هایی دارد که جهت جلب اعتماد مشتری ارسال می‌کنید. برای اپلیکیشن‌ها، گام در نظر گرفته شدن (به چشم مشتری آمدن)، از طریق امتیاز اپلیکیشن، نظرات داده شده، اثبات اجتماعی در صفحه اپلیکیشن واقع در app store صورت می‌گیرد.

اگر شما برای توسعه اپلیکیشن خود از روش پرداختی استفاده می‌کنید، امتیاز اپلیکیشن شما نقش حیاتی دارد، به خصوص زمانی که در تبلیغ اپلیکیشن شما، امتیاز اپلیکیشن در معرض دید مشتریان قرار دارد. در تحقیقات اخیر، Apptentive متوجه شد، ۸۵% از افراد، اپلیکیشن‌ها با امتیاز پایین‌تر از ۲ ستاره را دانلود نمی‌کنند. اپلیکیشن‌هایی که ۴ یا ۵ ستاره دارند برند هستند و موجب جلب اعتماد افراد می شوند، و تعداد دانلودهای طبیعی بیشتری را به دست می‌آورند.

 

با قیف بازاریابی اپلیکیشن موبایل آشنا شوید | تبلیغات تلفن همراه عدداستراتژی

پیشنهاد ما ساخت اعتماد به کمک دیده شدن در تمام کانال‌های بازاریابی، وب‌سایت خود، حضور در شبکه‌های اجتماعی، و بازاریابی ایمیلی است. مهمترین کانال‌هایی که باید تمرکز ویژه‌ای بر آن داشته باشید شامل:

صفحه اپلیکیشن:

شامل سیگنال‌های اعتماد در بررسی اپلیکیشن شما یا نظرات طرفداران در صفحه اپلیکیشن  app store می‌باشد. همچنین باید ویدیو کوتاهی در صفحه اپلیکیشن شما وجود داشته باشد تا به افراد کمک کند ببینند چه تجربه کاربری را قبل از دانلود اپلیکیشن شما به دست می‌آورند.

نکات بیشتر جهت بهینه سازی صفحه اپلیکیشن شامل:

 

با قیف بازاریابی اپلیکیشن موبایل آشنا شوید | تبلیغات تلفن همراه عدد

گام ۳: تبدیل

بسته به نوع اپلیکیشنی که دارید تعریف “تبدیل” متفاوت است. تبدیل می‌تواند دانلود اپلیکیشن شما، عضویت در اپلیکیشن، خرید از اپلیکیشن، ساخت حساب کاربری در اپلیکیشن یا هر عملکرد دیگری باشد. جدا از تعریف تبدیل، تاکتیک‌هایی وجود دارد که افراد را به سمت هدف شما هدایت می‌کند:

استراتژیها:

ما به شما پیشنهاد می‌کنیم پیش از اینکه برنامه‌ای برای تاکتیک‌های جدید بچینید، معیارهای تبدیل کنونی خود را برای شناخت نقاط ضعف و قوت خود بررسی کنید. به شما پیشنهاد می‌کنیم به ترتیب زیر عمل کنید:

شروع به کاربری: موضوع کلیدی در افزایش نرخ تبدیل شما آسان بودن شروع به کار با اپلیکیشن شماست. زمان کافی برای بهبود اولیه دانلود اپلیکیشن خود صرف کنید و نقص‌ها را برطرف کنید تا اینکه افراد بتوانند به راحت‌ترین شکل ممکن شروع به استفاده از اپلیکیشن شما کنند. به هر میزان که تجربه اولیه استفاده از اپلیکیشن شما دلپذیرتر باشد مشتریان و کاربران جدید تعدادشان افزایش می‌یابد.

کارکرد و طراحی ظاهری: بر اساس بررسی که توسط اپ-تنتیو (Apptentive) انجام شده است ۴۲% از کاربران به دلیل رابط کاربری بد و ۶۸% به دلیل روند ضعیف ثبت نام برنامه را حذف می‌کنند. این آمار نشان می‌دهد که اولین برخورد مشتری با اپلیکیشن شماست که سبب می‌شود یک کاربر به مشتری بالقوه شما تبدیل شود. مهم است که شما به عنوان بازاریاب با توسعه‌دهنده و طراح خود به گونه‌ای همکاری کنید تا مطمئن شوید کاربران تعامل مثبتی با اپلیکیشن شما دارند.

گام ۴: رابطه با مشتری

عامل کلیدی در استحکام رابطه با مشتریان، خلق ارزش برای آنان است. بسیاری از توسعه‌دهندگان اپلیکیشن زمان زیادی را صرف به دست آوردن مشتریان جدید می‌کنند و فراموش می‌کنند با مشتریان فعلی رابطه بسازند. عامل کلیدی ساخت رابطه با مشتری مشخص کردن مناسب‌ترین لحظه‌ای است که بتوانید با مشتریان ارتباط برقرار سازید.

به عنوان مثال، زمانی که فردی در فروشگاه به جستجوی کفشی جهت خرید می‌پردازد، فروشندگان معمولا تا زمانی که فرد کفشی را انتخاب نکرده باشد به وی نزدیک نمی‌شوند. آن‌ها معمولا به دنبال نشانه‌هایی از سمت مشتریان جهت درخواست کمک هستند تا در آن لحظه به وی نزدیک شده و وی را راهنمایی کنند تا خرید خود را به انجام رساند.

استراتژی‌ها

فکر کنید چگونه می‌توانید از این رویکردها جهت ساختن رابطه با مشتریان خود بهره بگیرید:

لحظه مناسب را پیدا کنید: موجب آزار مشتریان خود نشوید. منتظر لحظه ای باشید که کاربر تجربه مثبتی را از اپلیکیشن شما به دست آورده باشد.  از مشتریان نظراتشان را جویا شوید، و به آنان اطمینان دهید که با در میان گذاشتن افکارشان با شما پاسخ دریافت خواهند کرد. خدمات مشتریان، تعیین جایزه، برقراری ارتباط، و رضایت از محصول، همگی منجر به ایجاد رابطه مثبت با مشتری می‌شود.

پیام شخصی‌سازی شده: پیام شخصی پیامی است که نشان می‌دهد ما به چه میزان مشتریانمان را می‌شناسیم و چقدر عاشق آن‌ها هستیم. به هر میزان که پیام شما با استفاده از اطلاعاتی که از مشتریان خود دارید شخصی‌سازی شده‌تر باشد، تجربه‌ای که به دست می‌آورند بهتر است.

ارتباط درون اپلیکیشنی: موبایل وسیله‌ای است که می‌تواند صدای مشتریان را به گوش شما برساند. مشتریان انتظار دارند که بتوانند در داخل اپلیکیشن با شما ارتباط برقرار سازند، اگر مشتریان بازخوردی از شما دریافت نکنند به اپلیکیشن یا شبکه اجتماعی شما دیگر مراجعه نخواهند کرد. برند خود را از طریق دکمه بازخورد درون اپلیکیشن در دسترس عموم قرار دهید؛ و با گوش دادن به مشتریان و پاسخگو بودن لحظه‌ای، با مشتریان رابطه ای قدرتمند سازید.

گام ۵.حفظ مشتری

حفظ مشتری بسیار با اهمیت است. به دست آوردن مشتری جدید پنج مرتبه هزینه‌برتر از حفظ یک مشتری می‌باشد. تحقیقات نشان می‌دهد اپلیکیشن‌هایی که تعامل فعال با مشتریان خود دارند، احتمال اینکه پس از گذشت سه ماه بر روی گوشی مشتریان خود نصب باقی بمانند چهار برابر بیشتر است.

 

با قیف بازاریابی اپلیکیشن موبایل آشنا شوید | تبلیغات تلفن همراه عدد

 

اگر با مشتریان خود ارتباط صمیمانه‌ای برقرار کنید، برایشان تجربه فوق‌العاده‌ای می‌سازید و اگر به بازخوردهای آنها پاسخگو باشید آنها همچنان از اپلیکیشن شما استفاده می‌کنند. مطالعات اخیر در زمینه رفتار مشتری نشان می‌دهد که ۹۸% از کاربران اپلیکیشن دوست دارند که بازخوردهای خود را زمانی که یک شرکت از آنها مستقیما درخواست می‌کند، اعلام کنند. و زمانی که یک شرکت به بازخوردهای مشتریان خود پاسخ می‌دهد مشتریان به آن برند یا اپلیکیشن وفادار می‌مانند. نه تنها شما بازخوردهای ارزشمندی برای بهبود اپلیکیشن خود دریافت می‌کنید، سبب می‌شوید که مشتری شما احساس کند سهمی در این ساز و کار دارد و نسبت به شرکت و اپلیکیشن شما وفادار می‌ماند.

استراتژی‌ها:

با استفاده از تکنیک‌های حفظ مشتری برای مشتریان خود ارزش های جدید خلق کنید، این عامل جهت ادامه دار شدن رابطه با مشتریان اهمیت زیادی دارد . به روز رسانی منظم و سریع اپلیکیشن، تشکرها و امکان ارسال بازخوردها سبب می‌شود که مشتریان به اپلیکیشن شما بازگردند.

محتوای جدید: محتوای درون اپلیکیشن خود را به صورت منظم به روز رسانی کنید تا مشتریان همیشه با اپلکیشن شما در تعامل باشند و انگیزه کافی  برای بازگشت به اپلیکیشن شما داشته باشند. این به روز رسانی می‌تواند اضافه کردن یک مرحله به بازی، اضافه کردن کاتالوگ بهاره به اپلیکیشنتان یا اضافه کردن یک ویژگی جدید و پیشرفته باشد. یک پیشنهاد جدید و ناب سبب می‌شود که مخاطب هر دفعه اپلیکیشن شما را باز کند. محتوا جدید در هر مرحله‌ی قیف شما تاثیرگذار است اما فراموش نکنید که بخشی از حفظ مشتری را انجام می‌دهد.

پوش نوتیفیکیشن: پیغام یا اعلانی است که بر روی دستگاه مشتری زمانی که از اپلیکیشن شما استفاده نمی‌کنند ظاهر می‌شود. اگر پوش نوتیفیکیشن در زمان مناسب ظاهر شود می‌تواند تشویقی برای کاربر باشد تا اپلیکیشن شما را باز کند و از آن استفاده کند. اما به خاطر داشته باشید که استفاده از پوش نوتیفیکیشن بسیار ریسکی است زیرا در بیشتر مواقع بسیار آزار دهنده می‌باشد.

با قیف بازاریابی اپلیکیشن موبایل آشنا شوید | تبلیغات تلفن همراه عدد

برنامه های وفاداری: برنامه‌های وفاداری راه فوق‌العاده‌ای است که مشتری‌های معمولی را به مشتری‌های فعال و سودمند تبدیل کنید. به عنوان مثال برنامه پاداش وفاداری استارباکس من (My Starbucks)  کمکی است به تشویق هرچه بیشتر مشتریان برای تعامل بیشتر، و ساخت عشق و وفاداری به برند در اپلیکیشن موبایل آنان است. اپلیکیشن مشتریان را به پرداخت از طریق گوشی‌های همراهشان تشویق می‌کند و به آنان در روز تولدشان و یا رویدادهای ویژه و یا زمانی که به مرحله‌ای از کاربری اپلیکیشن رسیدند جایزه می‌دهد.

نتیجه گیری

قیف بازاریابی درون اپلیکیشنی با قیف بازاریابی سنتی تفاوت دارد، اما مهارت‌هایی که برای هر دو رویکرد مورد نیاز می‌باشد یکسان است. برای اینکه برنامه موثری برای هر دو تجربه اپلیکیشنی و دسکتاپی داشته باشید، باید درک جامعی از تفاوت‌های قیف بازاریابی سنتی و اپلیکیشن موبایلی داشته باشید و هر جا که لازم است آن ها را از یکدیگر جدا سازید.

امیدوارم که از استراتژی‌های معرفی شده لذت برده باشید و بتوانید آن ها را به سرعت در برنامه استراتژی خود پیاده کنید. ما دوست داریم که بشنویم شما از چه استراتژی‌هایی برای قرار گرفتن در معرض دید افراد استفاده می‌کنید.